NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора „Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“
4301
Под прожектора

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. „Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра.  По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща. Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф Симона Тодорова, „За явленията и съществуванията" по Даниил Хармс с режисьор Ростислав Георгиев и „Последна нощ" по Петър Маринков с режисьор Бюрхан Керим

| 10 Септември 2024, 17:56 ч.
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“
Снимка © „Сфумато“

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.

Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков. 

"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов. 

Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата. 

"Някои от тези снимки ги скани

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.

Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.

В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.

Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.

Музикантите

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф Симона Тодорова, „За явленията и съществуванията" по Даниил Хармс с режисьор Ростислав Георгиев и „Последна нощ" по Петър Маринков с режисьор Бюрхан Керим.

Предстои и нова основна поетична програма с две представления, която ще започне с ателиета на Маргарита Младенова и Иван Добчев по поезията на Цочо Бояджиев и Ани Илков.

Предстоят и гостувания в международни театрални фестивали в Румъния, Гърция и Хърватия, както и уъркшопи, водени от Маргарита Младенова и Иван Добчев в Швеция и Португалия

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

С криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли започва програмата на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен на 24 септември, съобщиха от Драматичен театър “Стефан Киров” - Сливен.

Спектакълът е на Драматичният театър “Никола Вапцаров” - Благоевград с участието на актьорите Калин Врачански, Станка Калчева, Христина Джурова, Радена Вълканова. Режисьор е Стайко Мурджев, автор на музиката - Петър Дундаков.

В “Съмнение” зрителят е не просто публика, а едновременно свидетел и следовател, посочват от културния институт. Публиката ще попадне в центъра на свят, изграден от строги правила, морални норми и ред, които ще бъдат разбити на парчета. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствието и взаимопомощта. В пиесата всичко е възможно, всеки е и престъпник, и светец, любовт

Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти. 

Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .

Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.

Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс. 

"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.

Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.

"Всички фрагменти бяха от

Планирано е и гостуване с представление на известния френски актьор Дени Лаван, чиято звезда изгря с тази на Жюлиет Бинош във филма „Лоша кръв" (1986) на Леос Каракс.

ПЪРВАТА ПРЕМИЕРА

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ ще се играят за първи път на 20 септември.

„Внимание! Паднал ангел" е среща, но не с „божи пратеник“ или с онзи,„разбунтувалия се“, който престава да служи на Бога и става слуга на сатаната. Това е опит за среща между днешния човек и неговата сила да повярва – и то не с очите си, а със сърцето си. Един от вас ще види херувим или серафим. Друг ще види демон. Трети нищо няма да види. Някои от вас ще повярват. Други ще отрекат и ще анатемосат“, казва режисьорът Любомир Колаксъзов

Сценографията е на Мария Колева. Участват Петар Андреев и Нелли Таукчи.

„Пейзаж“ е по Харолд Пинтър. „Споделеното щастие е двойно щастие, а споделената мъка е половин мъка. Пиесата на Пинтър разкрива парадоксалната история на двама души, които се опитват да комуникират. Те говорят на различни езици, в различни времена, в различни пространства и въпреки това безутешно копнеят да се свържат един с друг, да разговарят, да са заедно. Та какво изобщо значат щастието и мъката, ако останат несподелени“, казва режисьорът Михаил Цанков.

Сценографията е на Христина Христова, хореографията – на Николай Станоев. Участват Александра Златева и Марин Апостолов.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 14:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
4301
Под прожектора

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра.

| 10 Септември 2024, 17:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“
Снимка © „Сфумато“

„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра. 

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.

Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков. 

"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов. 

Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата. 

"Някои от тези снимки ги скани

В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.

Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.

В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.

Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.

Музикантите

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от

Джошуа Бел, носител на „Грами”, „Меркюри”, „Грамофон” и „Ехо класик”, се завръща тази вечер на сцената на зала „България", съобщават от Софийската филхармония.

Заедно с маестро Найден Тодоров и националния оркестър, той ще представи Концерт за цигулка №2 от Хенрик Виенявски. Програмата на вечерта включва и Симфоничен танц № 7 из „Седем симфонични танца” от Панчо Владигеров и Органовата симфония от Сен-Санс.

Джошуа Бел е един от най-прославените съвременни цигулари, чиято кариера като солист, камерен музикант, студиен изпълнител, диригент и режисьор обхваща повече от тридесет години. Неговата любознателност и яснота на прозрението свидетелстват за вярата му в силата на музиката като обединяваща сила на културата. 

По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.

Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф Симона Тодорова, „За явленията и съществуванията" по Даниил Хармс с режисьор Ростислав Георгиев и „Последна нощ" по Петър Маринков с режисьор Бюрхан Керим.

Филмът „Триумф“ е българското предложение за „Оскар“. Решението е направено на заседание на комисията за избор на национална номинация на български филм за участие в категорията „Международен филм“ на 97-ите награди на филмовата академия, съобщават от Националния филмов център.

Със „за“ са гласували единодушно и петимата членове на комисията.

Филмът на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е копродукция между България и Гърция. Сценарият е на Кристина Грозева, Дечо Таралежков и Петър Вълчанов. Оператор е Крум Родригес. Музиката е на Теодор Иконому.

Участват Мария Бакалова, Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Юлиан Костов, Станислав Ганчев и Иван Савов.

След пад

Премиерата на новия спектакъл „Както ви харесва“ от Шекспир, в превод на Валери Петров, във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ е на 17 октомври, съобщиха от Театрално-музикалния продуцентски център.

Постановката е първата в България на румънския режисьор Габор Томпа, който е президент на Съюза на театрите в Европа.

В историята на Варненския театър „Както ви харесва“ се появява за трети път, припомнят от трупата. За първи път комедията на Шекспир се играе в града на 3 юни 1948 г. в интерпретация на режисьора Иван Иванов и художника Владимир Мисин, претворили много творби от световната и българска драматургия за театралната сцена в града. Преводът на пиесата е на Руси Русев. Музикален ръководител на постановката е Стефан Марчинков, който е концертмайстор виолончели в оркестъра на Варненската опера и баща на естрадния певец Й

Международният фестивал „Софийски музикални седмици“ отбелязва 90-годишнината на композитора, диригент и педагог академик Васил Казанджиев. Тържественото събитие ще се състои в присъствие на маестрото, на 30 септември в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им ще участват изтъкнати изпълнители като струнен квартет „Фрош“, пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна, те ще представят премиерни творби на неуморно пишещият маестро.

Акад. Васил Казанджиев е роден на 10 септември 1934 г. От дете се запленява от музиката и започва да свири на китара и пиано, а на 20 вече композира. Първите му учители по композиц

С криминалния психологически трилър “Съмнение” от Джон Патрик Шанли започва програмата на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен на 24 септември, съобщиха от Драматичен театър “Стефан Киров” - Сливен.

Спектакълът е на Драматичният театър “Никола Вапцаров” - Благоевград с участието на актьорите Калин Врачански, Станка Калчева, Христина Джурова, Радена Вълканова. Режисьор е Стайко Мурджев, автор на музиката - Петър Дундаков.

В “Съмнение” зрителят е не просто публика, а едновременно свидетел и следовател, посочват от културния институт. Публиката ще попадне в центъра на свят, изграден от строги правила, морални норми и ред, които ще бъдат разбити на парчета. Калин Врачански е в ролята на свещеник, изповядващ добродетелта на съчувствието и взаимопомощта. В пиесата всичко е възможно, всеки е и престъпник, и светец, любовт

Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти. 

Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .

Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.

Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс. 

"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.

Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.

"Всички фрагменти бяха от

Предстои и нова основна поетична програма с две представления, която ще започне с ателиета на Маргарита Младенова и Иван Добчев по поезията на Цочо Бояджиев и Ани Илков.

Предстоят и гостувания в международни театрални фестивали в Румъния, Гърция и Хърватия, както и уъркшопи, водени от Маргарита Младенова и Иван Добчев в Швеция и Португалия

Планирано е и гостуване с представление на известния френски актьор Дени Лаван, чиято звезда изгря с тази на Жюлиет Бинош във филма „Лоша кръв" (1986) на Леос Каракс.

ПЪРВАТА ПРЕМИЕРА

„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ ще се играят за първи път на 20 септември.

„Внимание! Паднал ангел" е среща, но не с „божи пратеник“ или с онзи,„разбунтувалия се“, който престава да служи на Бога и става слуга на сатаната. Това е опит за среща между днешния човек и неговата сила да повярва – и то не с очите си, а със сърцето си. Един от вас ще види херувим или серафим. Друг ще види демон. Трети нищо няма да види. Някои от вас ще повярват. Други ще отрекат и ще анатемосат“, казва режисьорът Любомир Колаксъзов

Сценографията е на Мария Колева. Участват Петар Андреев и Нелли Таукчи.

„Пейзаж“ е по Харолд Пинтър. „Споделеното щастие е двойно щастие, а споделената мъка е половин мъка. Пиесата на Пинтър разкрива парадоксалната история на двама души, които се опитват да комуникират. Те говорят на различни езици, в различни времена, в различни пространства и въпреки това безутешно копнеят да се свържат един с друг, да разговарят, да са заедно. Та какво изобщо значат щастието и мъката, ако останат несподелени“, казва режисьорът Михаил Цанков.

Сценографията е на Христина Христова, хореографията – на Николай Станоев. Участват Александра Златева и Марин Апостолов.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.